Diversification alimentaire : les céréales infantiles

Płatki zbożowe dla niemowląt

8 min
Podsumowanie

Od urodzenia Twoje dziecko jest karmione wyłącznie mlekiem matki lub mieszanką dla niemowląt. Od ukończenia 4 miesiąca życia możesz urozmaicić jego dietę, na przykład poprzez dodanie do mleka kaszki dla niemowląt. Na początek możesz dać dziecku smak bezglutenowych kaszek zbożowych, by po ukończeniu 6. miesiąca było gotowe na wprowadzenie innych smaków.

Po co podawać kaszki zbożowe dla niemowląt?

Gęsta i lekko grudkowata konsystencja kaszki dla niemowląt stanowi dobre przejście między mlekiem, a pierwszymi przecierami. Płatki dla niemowląt zastępują mąki zbożowe, które kiedyś były dodawane do butelki, aby „napełnić dziecko”.

Jednak są one znacznie bardziej odpowiednie do odżywiania niemowląt, ponieważ są zgodne z przepisami europejskimi, dostarczając ważnych składników odżywczych dla niemowląt i małych dzieci.

Złożone głównie z węglowodanów płatki zbożowe dla niemowląt pozwalają dziecku nabierać sił i energii. W ramach zróżnicowanej i zbilansowanej diety węglowodany stanowią od 40 do 45% dziennego spożycia dziecka.Te węglowodany, takie jak skrobia, uwalniają energię, która stymuluje zainteresowanie dziecka otaczającym go światem.

 

Zalety płatków zbożowych dla niemowląt

Chociaż mleko matki lub mieszanka dla niemowląt jest nadal głównym pokarmem dla niemowląt w wieku od 4 do 6 miesięcy, płatki dla niemowląt mają kilka zalet:

 

Żywienie uzupełniające: stopniowo podaje się dziecku nowe pokarmy i składniki odżywcze, aby mogło się do nich przyzwyczaić pojedynczo. W szczególności zboża dla niemowląt zawierające pszenicę, jęczmień, żyto lub owies umożliwiają stopniowe wprowadzanie glutenu w małych ilościach, tak aby organizm dziecka nie rozwinął nietolerancji i nie odrzucał tego białka obecnego w wielu codziennych pokarmach. Grupy ekspertów ds. Żywienia niemowląt zalecają, aby nie opóźniać wprowadzenia glutenu. Powinno odbywać się w tym samym czasie, co innych stałych pokarmów, czyli od 6 miesiąca życia.
Źródło: ESPGHAN, JPGN 2016 i 2017

 

- Dodatek płatków do mleka pozwala dziecku na odkrycie nowych smaków (słodkich lub pikantnych) i konsystencji. Od 6. miesiąca życia można go dodawać również do przecierów.

 

- W przypadku starszych dzieci płatki zbożowe mogą również zachęcić dzieci niechętne do spożywania mleka. W rzeczywistości, Société Française de Pédiatrie (Francuskie Towarzystwo Pediatryczne) zaleca kontynuowanie mieszanki, podając 500 ml dziennie w ramach zbilansowanej, zróżnicowanej diety, do wieku 3 lat lub nawet dłużej u dzieci, które nie jedzą wystarczającej ilości mięsa, aby zaspokoić zapotrzebowanie na żelazo. (Tounian & Chouraqui, Société Française de Pédiatrie, Arch Pédiatr 2017). W przeciwieństwie do mleka krowiego mleko modyfikowane jest dostosowane do potrzeb małych dzieci. W ramach zróżnicowanej diety mleko modyfikowane etapu 3 pomaga zapewnić dziecku składniki odżywcze potrzebne do zdrowego wzrostu i rozwoju (żelazo, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina D itp.). Dodając płatki dla niemowląt do mleka w okresie dorastania, możesz zaoferować nowe smaki, które spodobają się Twojemu dziecku, które będzie nadal czerpać przyjemność z picia swojego mleka, jednocześnie otrzymując wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze.

 

Jakie zboża w jakim wieku?

Od 4 miesiąca życia

Płatki zbożowe dla niemowląt mogą być stosowane jako pierwszy krok w procesie karmienia uzupełniającego od ukończenia 4 miesiąca życia, na początek dając 3 łyżki stołowe dziennie do butelki. 

 

Od 6 miesiąca życia

Zawierające gluten i dające szerszy wybór, aby wprowadzić dziecko w więcej smaków. Możesz dodać więcej, aby uzyskać gęstszą konsystencję kaszki, którą można karmić dziecko łyżeczką.

Aby karmić dziecko łyżką, poczekaj, aż będzie w stanie trzymać głowę pionowo i usiąść samodzielnie. Jeśli Twoje dziecko woli zacząć spożywanie kaszki od butelki, możesz podać mu kaszkę w rzadszej konsystencji.

 

Les céréales infantiles Bio Modilac