Les clés d’une diversification alimentaire réussie

Klucze do udanej dywersyfikacji diety

5 min
Podsumowanie

Dywersyfikacja diety (AD) to wprowadzanie do posiłków pokarmów innych niż mleko dla niemowląt. Rozszerzanie diety niemowlaka powinno rozpocząć się między 4 a 6 miesiącem. Obecna praktyka zakłada rozpoczęcie dywersyfikacji około 5 miesiąca. Jak sprawić, by rozszerzanie diety przebiegało bez zbytniego problemu dla dziecka? Oto wskazówki, jak robić to w spokoju.

Stopniowe wprowadzanie żywności

Aby dziecko mogło przejść przez ten etap bez stresu, należy unikać wprowadzania więcej niż jednego pokarmu, robić to co 2-3 dni i zawsze podawać małe ilości W przypadku odmowy nie nalegać: przyjęcie nowego pokarmu może zająć kilka tygodni lub kilka miesięcy w zależności od dziecka. Aby wprowadzić nowe pokarmy w jak najlepszych warunkach, ważne jest, aby wybrać spokojną porę, unikając poranka, kiedy dziecko jest bardzo głodne lub wieczoru, kiedy jest zmęczone.

Znaczenie mleka (matki lub modyfikowanego)

Od 6 do 12 miesiąca życia podstawą diety dziecka pozostaje mleko matki lub modyfikowane, zaleca się dawać co najmniej 500 ml dziennie. Przejście na mleko drugiego etapu jest zalecane od momentu rozpoczęcia podawania pierwszych posiłków bez mleka. Mleko matki i mieszanka dla niemowląt zapewniają dziecku wszystko, czego potrzebuje: białko, węglowodany, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, wapń, witamina D. Jednak zwykłe mleko krowie nie jest odpowiednie, ponieważ nie zawiera wystarczającej ilości niezbędnych kwasów tłuszczowych ani wystarczającej ilości żelaza lub witamin. Zawiera również zbyt dużo białka i sodu, które mogą przeciążać nerki.

Produkty mleczne

W celu spożycia białek, wapnia i witamin niemowlęta mogą spożywać produkty mleczne dla dzieci w wieku od 5 do 7 miesięcy (jogurty w tubkach, serek śmietankowy). Nie zastępują  one całkowicie mleka matki lub mleka dla niemowląt 2 etapu. Od 8 miesiąca życia serki można wprowadzać raz dziennie. Należy zauważyć, że 100 g nabiału dla niemowląt zastępuje 100 ml mleka matki lub mieszanki. Dlatego dobre zarządzanie żywieniem uzupełniającym pomaga ograniczyć alergie, które mogą się później rozwinąć. Zależy to również od stopniowego wprowadzania pokarmów mających na celu rozwój i stymulację układu odpornościowego dziecka. Więcej informacji można znaleźć w artykule „Karmienie uzupełniające: pokarmy, które należy podawać dziecku”.