débuter la diversification alimentaire bébé

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety

5 min
Podsumowanie

W wieku od 0 do 6 miesięcy niemowlęta żywią się prawie wyłącznie mlekiem. Po ukończeniu 6. miesiąca mają nieco bardziej dojrzały układ pokarmowy do przyjmowania nowych pokarmów, to początek dywersyfikacji żywności. Aby jednak nie przepychać go w bardzo młodym rozwoju, konieczne jest wprowadzenie pewnych zaleceń stopniowo i spokojnie.

Zrozum zróżnicowanie żywności

Wskazane jest, aby zacząć od zbóż i warzyw, a następnie wprowadzić owoce (jeśli zaczniesz owoce w tym samym czasie, co warzywa, dziecko może preferować słodki smak i odmówić warzyw). Dywersyfikacja żywności przebiega w 5 podstawowych krokach:

     1. Rozszerzanie diety zaczyna się między 4 a 6 miesiącem życia, a nie wcześniej, ponieważ funkcje trawienne niektórych dzieci są nadal niedojrzałe.
     2. Od 4 miesiąca życia dziecko może połykać półpłynne jedzenie, ruchy jego języka stają się bardziej skoordynowane.
     3. Od 5 miesiąca dziecko może żuć i skubać, nawet jeśli nie ma zębów
     4. Od 7 miesiąca życia: dziecko jest w stanie utrzymać jedzenie. To bardzo ważny krok w uporaniu się z jedzeniem.
     5. Do 9 miesiąca: dziecko może połykać małe kawałki jedzenia

Jak urozmaicić dietę dziecka bez stresu?

Aby nie przyspieszać dziecka w rozwoju układu pokarmowego, należy   wprowadzać nie więcej niż jeden pokarm co 2-3 dni i zawsze podawać małe ilości. W przypadku odmowy nie nalegać. Przyjęcie nowego pokarmu może zająć kilka tygodni lub kilka miesięcy, w zależności od dziecka. Wybierz spokojną porę, unikaj poranka, kiedy dziecko jest bardzo głodne lub wieczoru, kiedy jest zmęczone.

Wprowadzenie pokarmów alergizujących

Zaleca się wprowadzanie pokarmów alergizujących pojedynczo i stopniowo przez okres od 4 do 6 miesięcy. Wprowadzenie pokarmów przed ukończeniem 4. miesiąca życia zwiększa ryzyko alergii. Ale wydaje się, że to samo jest prawdą, jeśli to wprowadzenie nastąpi zbyt późno, po ukończeniu sześciu miesięcy. W tym okresie wskazane jest rozpoczęcie ryb, jajek, selera, kiwi, czerwonych owoców, owoców egzotycznych itp. Należy również niezwłocznie podać orzeszki ziemne i owoce morza. Inne artykuły poświęcone dywersyfikacji żywności można znaleźć w naszych artykułach: „Klucze do udanej dywersyfikacji diety” i „Karmienie uzupełniające: pokarmy, które należy podawać dziecku”.